Fotogaléria

Nová úroveň ochrany

Nový Ford Transit Custom predstavuje nový štandard úžitkového vozidla v oblasti bezpečnosti pasažierov aj chodcov. Je tiež prvou a jedinou dodávkou v tomto segmente, ktorá získala v hodnotení Euro NCAP plných 5 hviezdičiek. Je prvým úžitkovým vozidlom, ktorý získal ocenenie Euro NCAP Advanced za bezpečnostné technológie. A to hneď za dve inovatívne technológie: upozornenie na opustenie jazdného pruhu a Ford SYNC so službou núdzovej asistencie, ktorá dokáže zavolať na linku tiesňového volania.

 


Chráni vás päťhviezdičková bezpečnosť

Transit Custom je vôbec prvou dodávkou v tomto segmente, ktorá získala v hodnotení poprednej nezávislej organizácie v oblasti bezpečnosti cestnej premávky Euro NCAP, plných 5 hviezdičiek. Okrem iných bezpečnostných inovácií je nový Ford Transit Custom taktiež prvým novým vozidlom vo svojom segmente, ktoré bolo vyvinuté so zohľadnením najnovších protokolov Euro NCAP pre úžitkové vozidlá. Tento protokol stanovuje nové prísne normy pre hodnotenie bezpečnosti vozidiel tejto kategórie, vrátane ochrany chodcov.

Maximálna ochrana vďaka tuhej karosérii

Nový Transit Custom je vôbec prvý Transit, pri ktorého konštrukcii sa uplatnila vysokopevnostná oceľ s prímesou bóru. Bórová oceľ a ďalšie vysokopevnostné prímesy ocele tvoria cez 40% karosérie, a to vrátane komponentov tvoriacich ochranný rám okolo priestoru pre cestujúcich. Vďaka tomu je karoséria veľmi ľahká a súčasne robustná. Celá konštrukcia karosérie bola optimalizovaná s využitím viac ako 4500 počítačových simulácií a reálnych 30 bariérových skúšok celého vozidla.

Núdzový asistent v prípade nehody

Ak by už došlo k dopravnej nehode, aktivuje sa vystrelením airbagov či prerušením prívodu paliva ocenená funkcia núdzového asistenta. Ak je k systému SYNC pripojený mobilný telefón, dokáže ho táto technológia použiť k priamemu spojeniu s linkou tiesňového volania, kde oznámi operátorovi základné informácie, ako sú GPS súradnice vašej pozície. Prípadne môžete potom hovor prevziať sami. Služba Núdzový asistent získala ocenenie aj na udeľovaní cien Global Mobile Awards 2012.

Zdokonalený systém airbagov

Nový Transit Custom je vybavený čelnými, bočnými aj stropnými airbagmi pre vodiča a spolujazdca. Airbagy majú zdokonalený systém aktivácie. Rovnako ako v najnovších osobných vozidlách Ford sa vo výbave nachádza aj neosový stĺpik riadenia s možnosťou nastavenia, ktorý v prípade čelného nárazu vo vysokej rýchlosti pomáha znížiť riziko zranenia hlavy a hrudníka vodiča.

Systém, ktorý vám pomôže zostať v jazdnom pruhu

Ak zaznamená tento systém nechcené vybočenie z jazdného pruhu, okamžite vás upozorní vibráciami volantu a grafickým varovaním na displeji. Vibrácie si môžete nastaviť na jeden z troch stupňov citlivosti. Tento systém spolupracuje aj so systémom sledovania bdelosti vodiča.

Systém sledovania bdelosti vodiča

Pokrokový systém sledovania bdelosti vodiča priebežne monitoruje vaše správanie za volantom. Dokáže rozpoznať jeho zmeny, ktoré môžu byť spôsobené únavou. Ak takéto zmeny zaregistruje, na displeji sa objaví odporúčanie, aby ste prerušili jazdu a oddýchli si. Táto technológia získala cenu Euro NCAP Advanced pri jej predstavení vo Forde Focus.

ESP vám pomôže udržať vozidlo pod kontrolou

Elektronický stabilizačný systém ESP priebežne monitoruje pohyb vášho vozidla. Rozpozná akékoľvek odchýlky od zvolenej jazdnej stopy, napríklad začínajúce šmyk a automaticky koriguje jazdnú dráhu vozidla, aby ste si udržali nad ním plnú kontrolu. Táto technológia tiež skracuje brzdnú dráhu.

Väčšia sila pre prudké zabrzdenie

Bezpečnostný brzdový asistent EBA pomáha vozidlu Transit Custom dosiahnuť maximálnu účinnosť bŕzd v krízových situáciách. Systém sleduje, akou silou pôsobíte na brzdový pedál a v prípade potreby automaticky zvýši tlak v brzdovej sústave. Pre ďalšie skrátenie brzdnej dráhy dodáva systém zadného hydraulického posilňovača zvýšený tlak do zadných bŕzd, ak pri prudkom brzdení dôjde k aktivácii ABS.

Systém aktívnej bezpečnosti, ktorý sa prispôsobí nákladu

Funkcia adaptácia na hmotnosť nákladu LAC upravuje zásahy systému ESP podľa toho, či je váš nový Transit Custom prázdny, alebo plne naložený. Kontrola nad vozidlom a stabilita tak zostávajú optimálna bez ohľadu na náklad a zaťaženie vozidla.

Nepretržitá ochrana proti prevráteniu

Funkcia ochrany proti prevráteniu vozidla ROM monitoruje polohu vášho Transitu Custom a identifikuje potencionálne nebezpečné situácie, ktoré by mohli viesť k prevráteniu vozidla. V takom prípade aktivuje elektronický stabilizačný systém ESP, ktorý upraví rýchlosť a obnoví stabilitu.

Príves ostane bezpečne v stope

Ak systém dynamickej stabilizácie prívesu TSA odhalí začínajúce rozkývanie prívesu, zníži rýchlosť, aby problém čo najskôr pominul. Vďaka tomu je jazda s prívesom bezpečnejšia. Spomalenie je dosiahnuté znížením krútiaceho momentu a postupným brzdením všetkých kolies. O vašu bezpečnosť je teda postarané aj pri jazde s prívesom.

Asistent pre rozjazd do kopca

Asistent pre rozjazd do kopca HLA zabráni nechcenému cúvnutiu. Systém predĺži účinok brzdnej sily o 2,5 sekundy, čím získate čas pri presune chodidla z pedálu brzdy na plynový pedál. Táto funkcia vám príde vhod aj pri zastavení a opätovnom rozjazde na klzkom povrchu.

Maximálny záber pre väčšiu kontrolu

Náš pokročilý protipreklzový systém trakčnej kontroly TCS eliminuje pretáčanie kolies a zabezpečuje tak maximálnu záber, výkon a stabilitu práve vtedy, keď sú najviac potrebné. Tento systém neustále monitoruje a upravuje hnaciu silu aplikovanú na jednotlivé kolesá, čím zabezpečuje maximálny kontakt a záber pri zrýchlení vozidla.

Bezpečnejšie brzdenie bez ohľadu na zaťaženie

V novom Transite Custom nájdete protiblokovací systém bŕzd ABS v kombinácii so systémom elektronického rozdeľovania brzdnej sily medzi prednú a zadnú nápravu EBD podľa toho, či je vozidlo prázdne, alebo plne naložené. Výsledkom je efektívnejšie brzdenie a stabilné riadenie, čo je obzvlášť dôležité pri brzdení v zákrute a tiež kratšia brzdná dráha.

Upozornenie na prudké brzdenie

Signalizácia prudkého brzdenia začne pri intenzívnom spomaľovaní automaticky blikať brzdovými svetlami, čím varuje vodiča za vami. Vy sa tak môžete naplno venovať dopravnej situácii či prekážkam v jazde.

Menej únavné a menej nákladné cesty

Tempomat s nastaviteľným obmedzovačom rýchlosti automaticky udržuje prednastavenú rýchlosť vášho Transitu Custom. Tým šetrí palivo, obmedzuje riziko prekročenia rýchlostných limitov a rovnako ako všetky podobné systémy udržiava požadovanú rýchlosť za vás, takže na to nemusíte myslieť.

Senzory pre jednoduchšie parkovanie

Na želanie dodávané parkovacie senzory vám pomôžu určiť vzdialenosť medzi vaším automobilom a akoukoľvek prekážkou vpredu alebo vzadu. Akonáhle zaznamenajú nejaký objekt, upozornia vás na neho zvukovým signálom, ktorý bude postupne nadobúdať na intenzite spolu so skracujúcou sa vzdialenosťou od prekážky. Táto funkcia bola navrhnutá k tomu, aby ste mohli parkovať rýchlo a bezpečne.

Jednoduchšie manévrovanie v noci

Ak potrebujete v noci prejsť ostrou zákrutou, pomôže vám Transit Custom odbočovacími svetlami. Tie sa aktivujú v rýchlostiach pod 30 km/h pri otočení volantu alebo zapnutí smerových svetiel. Odbočovacie svetlá sú umiestnené nad hlavnými svetlometmi a automaticky nasvietia príslušnú stranu vozovky, aby ste mali lepší prehľad. Jazda zákrutami je vďaka tomu ešte jednoduchšia.

Bezpečnejší systém centrálneho zamykania

Nový Transit Custom je štandardne dodávaný so systémom diaľkového centrálneho zamykania. A tento systém je teraz ešte bezpečnejší. Teraz totiž môžete otvoriť iba jedny dvere bez toho, aby boli automaticky odomknuté aj ostatné. Ostatné dvere zostanú bezpečne uzamknuté až do okamihu, keď stlačíte prepínač vo dverách na strane vodiča. Tento prepínač môžete tiež použiť na ovládanie zamykania a odomykania všetkých dverí vozidla. Takisto sú zámky všetkých dverí vybavené ochranou proti odvŕtaniu alebo vylomeniu.

Pokročilý elektronický kľúč zvyšuje bezpečnosť

Odcudzenie vozidla Transit Custom teraz značne komplikuje nový elektronický kľúč, ktorý vysiela na dvoch kanáloch, to prakticky znemožňuje prípadné zachytenie a skopírovanie signálu zlodejom. Dobíjací kľúč je vodotesný a odolný proti neoprávnenej manipulácii aj náročným podmienkam pracovného prostredia. Takže po uzamknutí vozidla je o jeho náklad postarané.

Celoplošná oceľová priečka odradí zlodeja

Oceľová prepážka pokrývajúca celú šírku aj výšku vnútorného priestoru zabráni zlodejom vniknúť do nákladového priestoru cez kabínu. Súčasne zvyšuje aj bezpečnosť, pretože vás chráni pred úderom uvoľneným nákladom alebo náradím pri nehode.

Dve možnosti špičkového alarmu

Nový Ford Transit Custom si môžete dovybaviť obvodovým alarmom, ktorý sa spustí v okamihu, kedy sú dvere alebo kapota násilne otvorené. K dispozícii je aj pokročilejší alarm s ochranou vnútorného priestoru. Ten sa uvedie do chodu uzamknutím vozidla a jeho silná siréna sa spustí pri pokuse o násilné vniknutie do vozidla, pokusu o odtiahnutie alebo pri pohybe v kabíne.

Nezávislý záložný alarm

Zvukový alarm s vlastnou záložnou batériou slúži ako prídavný, sekundárny alarm a je voliteľne dodávaný k alarmu s ochranou vnútorného priestoru. Po spustení alarmu sa rozoznie jeho siréna. Vďaka vlastnej batérii zostane tento alarm v činnosti aj po odpojení hlavnej batérie automobilu.