Fotogaléria

Pre menej stresujúci pracovný deň

Nový Ford Transit Custom je vybavený technológiami, ktoré uľahčujú riadenie a to predovšetkým v mestskej premávke. Tým sa vám uľaví od celej rady starostí bežného pracovného dňa. Pre ešte väčší komfort je možné kabínu vozidla využívať aj ako mobilnú kanceláriu, v ktorej nájdete mnoho praktických priehradok či skladací stolík, ktorý skvele poslúži napríklad pre notebook. S hlasovým ovládaním Ford SYNC zostanete ľahko v kontakte po pripojení mobilného telefónu alebo si jednoducho len môžete spríjemniť atmosféru počúvaním hudby a nechať pritom ruky na volante. To je len zlomok z inovácii a technických predností, ktoré robia z nového Transitu Custom výnimočné úžitkové vozidlo.

 


Zábavy, koľko si budete priať

K dispozícii sú najmodernejšie komunikačné a zábavné systémy. Najobsiahlejšia dostupná audio súprava obsahuje DAB rádio, prehrávač CD, USB vstup a multifunkčný displej. K dispozicii je aj celoeurópsky navigačný systém, zadná parkovacia kamera, systém Ford SYNC a dômyselné usporiadanie reproduktorov.

Pokročilá hands-free technológia Ford SYNC

Hlasovým ovládaním Ford SYNC môžete ovládať počúvanie hudby alebo telefonovať prostredníctvom jednoduchých, intuitívnych hlasových povelov. SYNC tiež umožňuje prehrávanie skladieb z USB zariadenia alebo MP3 prehrávača alebo ich bezdrôtový prenos z mobilného telefónu. A to všetko opäť s použitím hlasového ovládania. Takže vy môžete stále držať volant oboma rukami a pozorne sledovať cestu pred sebou. Ďalšou významnou funkciou je núdzový asistent. Ak máte k systému SYNC pripojený mobilný telefón, dokáže ho táto technológia automaticky použiť k volaniu na tiesňovú linku krajiny v ktorej sa práve nachádzate.

Úplne nový systém vetrania a klimatizácie

K dispozícii sú dva úplne nové systémy. Ponúkajú podstatne vyšší prietok vzduchu a lepší výkon kúrenia či chladenia. Súčasťou elektronického ovládania sú tri otočné ovládače. Zákazníci si môžu zvoliť štandardné vyhrievanie s recirkuláciou alebo manuálnu klimatizáciu v prednej časti. Pre zadný priestor pri modeloch kombi je možné zvoliť samostatný klimatizačný systém. Medzi ďalšie prvky výbavy patrí nezávislé kúrenie pre zadnú časť vozidla.

Vyhrievané čelné sklo

Elektrické vyhrievanie čelného skla technológiou Quickclear, známou z osobných vozidiel Ford, urobí v zime krátky proces prácnemu a nepohodlnému odstraňovaniu námrazy. S týmto systémom stačí nastúpiť do vozidla stlačiť tlačidlo a vstavané výhrevné telieska v skle odstránia námrazu za vás.

Menej únavné a menej nákladné cesty

Tempomat s nastaviteľným obmedzovačom rýchlosti automaticky udržuje prednastavenú rýchlosť vášho Transitu Custom. Tým šetrí palivo, obmedzuje riziko prekročenia rýchlostných limitov a rovnako ako všetky podobné systémy udržiava požadovanú rýchlosť za vás, takže na to nemusíte myslieť.

Nákladový priestor s priechodom pre dlhé predmety

Nákladový priestor nového Transitu Custom zväčšuje jedno dômyselné riešenie. Nákladový priestor je od kabíny oddelený celoplošnou prepážkou. Táto prepážka má však pri podlahe výklopný panel. Vďaka tomu je možné aj do verzie s krátkym rázvorom naložiť zadnými dverami predmety dlhé až 3 metre, ktoré pretiahnete otvorom v prepážke pod zdvojené sedadlo spolujazdca. Vďaka tomuto šikovnému vylepšeniu môžete cenné materiály bezpečne zamknúť v aute, namiesto toho, aby boli na streche všetkým na očiach.

Lepšie osvetlenie pre jednoduchšie zaobchádzanie s nákladom

Ak pracujete za zhoršenej viditeľnosti, výkonné a energeticky úsporné osvetlenie nákladového priestoru riešené LED diódami vám príde určite vhod. Táto súčasť výbavy na želanie je príkladom jednoduchého, ale užitočného zlepšenia pre vašu prácu.

Integrovaný strešný nosič znižuje spotrebu

Jedinečný inovatívny strešný nosič je možné jednoducho sklopiť, keď ho práve nepotrebujete. Okrem toho, že odpadá prácna opakovaná montáž a demontáž ako pri bežných nosičoch, dá sa sklopením nosiča ľahko znížiť celková výška vozidla pod 2 metre. A pretože sa súčasne zníži odpor vzduchu, klesne spotreba paliva aj aerodynamický hluk vozidla.

Stierače, ktoré sa prispôsobia intenzite dažďa

Stierače s dažďovým senzorom sa automaticky spustia v okamihu, keď zaznamenajú prvé kvapky dažďa na čelnom skle automobilu. Rýchlosť stierania je potom regulovaná automaticky podľa intenzity dažďa. Sami si môžete nastaviť šesť úrovní citlivosti, ktoré určujú pri akom množstve vody na prednom skle sa stierače uvedú do činnosti. Stierače s dažďovým senzorom sú k dispozícii v kombinácii s automatickými prednými svetlometmi.

Predné svetlomety, ktoré sa samy rozsvietia

Nový Transit Custom je vybavený senzormi, ktoré rozpoznajú úbytok svetla a automaticky aktivujú predné svetlomety. Jazda za súmraku je tak jednoduchšia a bezpečnejšia. Rovnako sa svetlomety automaticky rozsvietia, keď vojdete s vozidlom do tunela. Automatické predné svetlomety sú k dispozícii spoločne so stieračmi s dažďovým senzorom.

Jednoduchšie manévrovanie v noci

Ak potrebujete v noci prejsť ostrou zákrutou, pomôže vám Transit Custom odbočovacími svetlami. Tie sa aktivujú v rýchlostiach pod 30 km/h pri otočení volantu alebo zapnutí smerových svetiel. Odbočovacie svetlá sú umiestnené nad hlavnými svetlometmi a automaticky nasvietia príslušnú stranu vozovky, aby ste mali lepší prehľad. Jazda zákrutami je vďaka tomu ešte jednoduchšia.

Ford EasyFuel pre bezpečnejšie tankovanie

S týmto systémom je už prakticky vylúčené, aby ste natankovali do vášho Transitu Custom nesprávne palivo, pretože nesprávna tankovacia pištol jednoducho neprejde hrdlom nádrže. A pretože je systém Ford EasyFuel súčasne aj bez viečka palivovej nádrže, neušpiníte si pri tankovaní ruky.

Senzory pre jednoduchšie parkovanie

Na želanie dodávané parkovacie senzory vám pomôžu určiť vzdialenosť medzi vaším automobilom a akoukoľvek prekážkou vpredu alebo vzadu. Akonáhle zaznamenajú nejaký objekt, upozornia vás na neho zvukovým signálom, ktorý bude postupne nadobúdať na intenzite spolu so skracujúcou sa vzdialenosťou od prekážky. Funkcia slúži k tomu, aby ste mohli parkovať rýchlo a bezpečne.

Výkonný a hospodárny dieselový motor

Transit Custom je dodávaný s vyspelým a úsporným motorom Duratorq TDCI s objemom 2,2 litra v kombinácii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies. Na výber máte z troch konfigurácií výkonu, 74 kW (100 k), 92 kW (125 k) alebo 114 kW (155 k). Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z nich, krútiaci moment aj jeho rozdelenie boli vylepšené tak, aby malo vozidlo dostatočnú dynamiku prázdne aj naložene, a to aj pri rozjazde. V kombinácii s technológiami Ford EcoNetic ponúkajú tieto motory nižšie celkové náklady na vlastníctvo a znižujú negatívny dopad na životné prostredie.

Dômyselnejší spôsob dobíjania batérie

Na rozdiel od konvenčných systémov obnovuje inteligentné rekuperačné dobíjanie kapacitu akumulátora iba vtedy, keď je to naozaj potrebné. Ak to nie je nevyhnutné, nedobíja napríklad počas akcelerácie. Takto sa ďalej šetrí palivo a znižujú emisie.

Zníženie spotreby paliva prostredníctvom funkcie Stop-Start

Táto technológia automaticky vypne motor, akonáhle vozidlo zastaví napríklad na semaforoch alebo v kolóne. Pritom stále dodáva dostatok energie pre klimatizáciu alebo rádio. Akonáhle sa budete chcieť znovu rozbehnúť, motor opäť automaticky naskočí. Tento systém je naozaj veľmi efektívny a oceníte ho predovšetkým pri častých jazdách mestom, kde môže znížiť spotrebu až o 10%.

Najdlhšie servisné intervaly v triede

Vyspelé dieselové motory Duratorq, ktorými je nový Transit Custom vybavený, sú neobyčajne hospodárne, odolné a spoľahlivé. Diely pri ktorých sa predpokladá bežné opotrebenie, boli navrhnuté tak, aby slúžili čo najdlhšie bez nutnosti údržby. Vďaka tomu mohli byť servisné intervaly predĺžené na 50 000 km alebo dva roky.

ESP vám pomôže udržať vozidlo pod kontrolou

Elektronický stabilizačný systém ESP priebežne monitoruje pohyb vášho vozidla. Rozpozná akékoľvek odchýlky od zvolenej jazdnej stopy, napríklad začínajúce šmyk, a automaticky koriguje jazdnú dráhu vozidla, aby ste si udržali nad ním plnú kontrolu. Táto technológia tiež skracuje brzdnú dráhu v krízových situáciách.

Maximálny záber pre väčšiu kontrolu

Náš pokročilý protipreklzový systém trakčnej kontroly TCS eliminuje pretáčanie kolies a zabezpečuje tak maximálnu záber, výkon a stabilitu práve vtedy, keď sú najviac potrebné. Tento systém neustále monitoruje a upravuje hnaciu silu aplikovanú na jednotlivé kolesá, čím zabezpečuje maximálny kontakt a záber pri zrýchlení vozidla.

Systém, ktorý vám pomôže zostať v jazdnom pruhu

Ak zaznamená tento systém nechcené vybočenie z jazdného pruhu, okamžite vás upozorní vibráciami volantu a grafickým varovaním na displeji. Vibrácie si môžete nastaviť na jeden z troch stupňov citlivosti. Tento systém spolupracuje aj so systémom sledovania bdelosti vodiča.

Systém sledovania bdelosti vodiča

Pokrokový systém sledovania bdelosti vodiča priebežne monitoruje vaše správanie za volantom. Dokáže rozpoznať jeho zmeny, ktoré môžu byť spôsobené únavou. Ak takéto zmeny zaregistruje, na displeji sa objaví odporúčanie, aby ste prerušili jazdu a oddýchli si. Táto technológia získala cenu Euro NCAP Advanced pri jej predstavení vo Forde Focus.

Systém aktívnej bezpečnosti, ktorý sa prispôsobí nákladu

Funkcia adaptácia na hmotnosť nákladu LAC upravuje zásahy systému ESP podľa toho, či je váš nový Transit Custom prázdny, alebo plne naložený. Kontrola nad vozidlom a stabilita tak zostávajú optimálna bez ohľadu na náklad a zaťaženie vozidla.

Nepretržitá ochrana proti prevráteniu

Funkcia ochrany proti prevráteniu vozidla ROM monitoruje polohu vášho Transitu Custom a identifikuje potencionálne nebezpečné situácie, ktoré by mohli viesť k prevráteniu vozidla. V takom prípade aktivuje elektronický stabilizačný systém ESP, ktorý upraví rýchlosť a obnoví stabilitu.

Maximálna ochrana vďaka tuhej karosérii

Nový Transit Custom je vôbec prvý Transit, pri ktorého konštrukcii sa uplatnila vysokopevnostná oceľ s prímesou bóru. Bórová oceľ a ďalšie vysokopevnostné prímesy ocele tvoria cez 40% karosérie, a to vrátane komponentov tvoriacich ochranný rám okolo priestoru pre cestujúcich. Vďaka tomu je karoséria veľmi ľahká a súčasne robustná. Celá konštrukcia karosérie bola optimalizovaná s využitím viac ako 4500 počítačových simulácií a reálnych 30 bariérových skúšok celého vozidla.

Núdzový asistent v prípade nehody

Ak by už došlo k dopravnej nehode, aktivuje sa vystrelením airbagov či prerušením prívodu paliva ocenená funkcia núdzového asistenta. Ak je k systému SYNC pripojený mobilný telefón, dokáže ho táto technológia použiť k priamemu spojeniu s linkou tiesňového volania, kde oznámi operátorovi základné informácie, ako sú GPS súradnice vašej pozície. Prípadne môžete potom hovor prevziať sami. Služba Núdzový asistent získala ocenenie aj na udeľovaní cien Global Mobile Awards 2012.

Zdokonalený systém airbagov

Nový Transit Custom je vybavený čelnými, bočnými aj stropnými airbagmi pre vodiča a spolujazdca. Airbagy majú zdokonalený systém aktivácie. Rovnako ako v najnovších osobných vozidlách Ford sa vo výbave nachádza aj neosový stĺpik riadenia s možnosťou nastavenia, ktorý v prípade čelného nárazu vo vysokej rýchlosti pomáha znížiť riziko zranenia hlavy a hrudníka vodiča.

Väčšia sila pre prudké zabrzdenie

Bezpečnostný brzdový asistent EBA pomáha vozidlu Transit Custom dosiahnuť maximálnu účinnosť bŕzd v krízových situáciách. Systém sleduje, akou silou pôsobíte na brzdový pedál a v prípade potreby automaticky zvýši tlak v brzdovej sústave. Pre ďalšie skrátenie brzdnej dráhy dodáva systém zadného hydraulického posilňovača zvýšený tlak do zadných bŕzd, ak pri prudkom brzdení dôjde k aktivácii ABS.

Bezpečnejší systém centrálneho zamykania

Nový Transit Custom je štandardne dodávaný so systémom diaľkového centrálneho zamykania. A tento systém je teraz ešte bezpečnejší. Teraz totiž môžete otvoriť iba jedny dvere bez toho, aby boli automaticky odomknuté aj ostatné. Ostatné dvere zostanú bezpečne uzamknuté až do okamihu, keď stlačíte prepínač vo dverách na strane vodiča. Tento prepínač môžete tiež použiť na ovládanie zamykania a odomykania všetkých dverí vozidla. Takisto sú zámky všetkých dverí vybavené ochranou proti odvŕtaniu alebo vylomeniu.

Pokročilý elektronický kľúč zvyšuje bezpečnosť

Odcudzenie vozidla Transit Custom teraz značne komplikuje nový elektronický kľúč, ktorý vysiela na dvoch kanáloch, to prakticky znemožňuje prípadné zachytenie a skopírovanie signálu zlodejom. Dobíjací kľúč je vodotesný a odolný proti neoprávnenej manipulácii aj náročným podmienkam pracovného prostredia. Takže po uzamknutí vozidla je o jeho náklad postarané.

Nezávislý záložný alarm

Zvukový alarm s vlastnou záložnou batériou slúži ako prídavný, sekundárny alarm a je voliteľne dodávaný k alarmu s ochranou vnútorného priestoru. Po spustení alarmu sa rozoznie jeho siréna. Vďaka vlastnej batérii zostane tento alarm v činnosti aj po odpojení hlavnej batérie automobilu.