Predstavujeme Ford Mondeo

Športovo dravý, maximálne príťažlivý a moderný dizajn udeľuje novému Fordu Mondeo dynamickú siluetu. Už zo samotného vzhľadu nového Mondea vyžaruje jeho neobyčajná dynamika a skvelá hospodárnosť. V kombinácii s premyslenou konštrukciou, precíznym dielenským spracovaním a najmodernejšími technológiami tak vzniklo najpokrokovejšie Mondeo všetkých čias. 

Dômyselný dizajn si vás získa

Profil športového kupé s nízkou strechou, to je Ford Mondeo. Bočný profil je vytvarovaný tak, aby mal vizuálnu ľahkosť, zatiaľ čo dizajn dômyselnej a technickej prednej časti obsahuje novú a nápadnejšiu lichobežníkovú mriežku, kapotu s prelismi a precízne tvarované adaptívne svetlomety s tenkým dizajnom. 

Užite si výhod hybridnej technológie

Nové Mondeo je priekopníkom technológií. V prevedení Hybrid spája výhody pohonu na elektrinu a benzín. Hybridné Mondeo vyniká spotrebou a komfortom, zároveň ale nerobí ústupky v dynamike a dojazde. Rekuperačné brzdenie a ďalšie chytré systémy pomáhajú využiť výkon a hospodárnosť na maximum. 

Bezplatná starostlivosť o vaše vozidlo

FORD GRÁTIS SERVIS je komplexné riešenie starostlivosti pre vaše vozidlo Ford, vďaka ktorému už neplatíte žiadne neočakávané jednorazové poplatky za údržbu vozidla.

Súčasťou programu je 5 ročný servis zdarma, ktorý je kombinovaný s 5 ročnou originálnou továrenskou zárukou Ford Protect.

Pre osobné vozidlá Ford program zahŕňa pravidelné servisné prehliadky povinnej údržby podľa plánu údržby výrobcu, pričom služba platí počas prvých 5-tich rokov od prvej registrácie vozidla, alebo prvých 5-tich servisných prehliadok, maximálne však do nájazdenia 120 000 kilometrov.

Bezchybná trakcia na každom povrchu

Inteligentný pohon všetkých kolies AWD vo Forde Mondeo okamžite reaguje na meniaci sa povrch cesty. Rozdeľuje silu motora medzi jednotlivé kolesá tak, ako je v danej situácii najvhodnejšie. Sofistikovaný systém pracuje na báze senzorov a jeho softvér vie rozhodnúť, koľko sily môžu kolesá preniesť na vozovku. 

Nafukovacie bezpečnostné pásy

Ďalšou inováciou sú nafukovacie bezpečnostné pásy, ktoré poskytujú cestujúcim vzadu na oboch vonkajších sedadlách vyššiu úroveň ochrany. V prípade nehody sa pásy nafúknu a tým sa ich plocha zväčší päťnásobne.Výhodou je menšie zaťaženie hrudného koša a účinnejšie primknutie k sedadlu. 

Dynamické LED svetlomety

Tieto svetlomety vám pomôžu vidieť aj do zákruty. Adaptívne LED svetlomety sledujú vozovku presne podľa toho, ako otáčate volantom alebo ako rýchlo zrovna idete. Tým vám zaisťujú dokonalú viditeľnosť. Hlavným benefitom LED technológie je jasné a prirodzené svetlo s dlhou životnosťou. 

Zamilujete si ho na prvý pohľad

Ford Mondeo a jeho zošľachtený, elegantný, športový a mimoriadne expresívny exteriér si určite zamilujete. Dizajn nového Mondea neplní len estetickú funkciu. Vozidlo je tvarované s ohľadom na minimálny aerodynamický odpor vzduchu, čo prispieva k zníženiu spotreby paliva a emisií CO2. Užijete si aj príjemnú atmosféru v kabíne nového Fordu Mondeo. Bohatá ponuka výbavy na želanie vám umožňuje prispôsobiť interiér vozidla vašim vlastným preferenciám. 

Dômyselný dizajn exteriéru

Profil športového kupé s nízkou strechou má v prípade verzie kombi zaťahovaciu panoramatickú sklenenú strechu. Štíhly bočný profil je vytvarovaný tak, aby sprostredkovával vizuálnu ľahkosť, zatiaľ čo dizajn dômyselnej a technickej prednej časti obsahuje nápadnejšiu lichobežníkovú mriežku, kapotu s prelismi a precízne tvarované adaptívne svetlomety s tenkým dizajnom.

Dôkladne naladený podvozok

Nový Ford Mondeo má úplne nové viacprvkové zavesenie zadných kolies. Táto prepracovaná konštrukcia je ľahká, pevná a dôkladne naladená. Zaisťuje tak vynikajúce jazdné vlastnosti a komfort. Pri prejazde cez nerovnosti dokonca umožňuje spätný pohyb kolies dozadu. Takéto riešenie zabezpečuje komfortnejšiu jazdu a nižšiu hladinu hluku v kabíne.

Luxusný a komfortný interiér

Vo vnútri privíta vodiča digitálny panel so zobrazením analógových prístrojov. Stredová konzola s elegantným obopínajúcim dizajnom vytvára športový pocit podobný kokpitu lietadla. Prístrojový panel je príjemný na dotyk. Odkladací priestor vpredu v strede a odkladacia schránka pred spolujazdcom majú bavlnené obloženie a sú vyrobené z veľmi kvalitného materiálu s dôkladným remeselným spracovaním. Cestujúci na zadných sedadlách si môžu užívať väčší priestor pre nohy bez obmedzenia komfortu pre vodiča a predného spolujazdca.

Mimoriadna kultivovanosť jazdy

Vodič a cestujúci si v novom Mondeu môžu vychutnať tichšiu a kultivovanejšiu jazdu. Aj pri vysokých rýchlostiach je možné bez problémov konverzovať. Hluk spôsobený vetrom sa znížil na úroveň, ktorú bolo predtým možné zažiť len vo vozidlách prémiového segmentu, k čomu prispel hlavne optimalizovaný tvar stĺpikov dverí a vonkajších spätných zrkadiel, vylepšené tesnenia okolo dverí a okien a dokonalejšia absorpcia hluku v interiéri.

Atraktívna paleta farieb

Vytvorili sme úžasnú paletu farieb, ktoré zdôrazňujú najatraktívnejšie prvky vonkajšieho aj vnútorného
dizajnu nového Mondea. S úchvatnými farbami exteriéru urobíte patričný dojem.

Frozen White

Tectonic Silver

Deep Impact Blue

Blazer Blue

Magnetic

White Platinum

Moondust Silver

Ruby Red

Absolute Black

Guard

Štýlové odtiene podľa vášho vkusu

Na expresívny exteriér nadväzuje aj interiér, kde sú prepychové látky kombinované s bohatými textúrami.
Stačí si len vybrať z ponúknutých štýlových odtieňov ten, ktorý najlepšie odpovedá vášmu vkusu.

Látka Cypress 
vo farbe Ebony

Látka Cypress 
vo farbe Dune

Látka Prada 
vo farbe Ebony

Koža Luxury 
vo farbe Ceramic

Elegancia na kolesách

Ponúkame vám široký výber elegantných a originálnych diskov z ľahkých zliatin. 

16" oceľové disky 
s krytmi kolies

17" disky z ľahkej 
zliatiny s 5x2 lúčmi

16" disky z ľahkej 
zliatiny s 10 lúčmi

18" disky z ľahkej 
zliatiny s 5 lúčmi

17" disky z ľahkej 
zliatiny s 5 lúčmi

18" disky z ľahkej 
zliatiny s 20 lúčmi

17" disky z ľahkej 
zliatiny s 15 lúčmi

19" disky z ľahkej 
zliatiny s 5x2 lúčmi

Úsporná radosť z jazdy

Všetky ponúkané motory udeľujú novému Fordu Mondeo opojnú dynamiku. Vylepšený podvozok sa spoločne s inteligentnými technológiami postará o to, aby ste mali výkon motora pevne pod kontrolou. Výsledkom je mimoriadne presná ovládateľnosť za všetkých okolností.  Dynamika ale nie je v rozpore s nízkou spotrebou Fordu Mondeo. Spojenie premyslenej konštrukcie s pokročilými technológiami znamená vysokú účinnosť, teda aj nízku spotrebu paliva a emisií CO2. 

Technológia EcoBoost dostane z motora maximum

Najmodernejšie benzínové motory Ford EcoBoost v novom Forde Mondeo sa vyznačujú kombináciou priameho vstrekovania paliva a preplňovania turbodúchadlom. Vďaka tomu dosahujú vynikajúceho výkonu aj spotreby paliva. Nový 1.5 litrový EcoBoost má výkon 118 kW pri spotrebe 5,8 l/100 km. A 2.0 EcoBoost vyvinie pôsobivých 149 kW alebo v druhej výkonnostnej variante až 176 kW a k tomu pridáva špeciálne naladený sound symposer.

Široká škála dieselových motorov

Dávate radšej prednosť nafte? Potom si môžete vybrať zo širokej palety dieselových motorov. Všetky využívajú najmodernejšie technológie, ktoré zvyšujú výkon a krútiaci moment, zároveň však znižujú spotrebu paliva aj emisie CO2. Motor 2.0 TDCi existuje v troch výkonových stupňoch. Najsilnejší z nich ponúka vďaka dvojitému preplňovaniu pôsobivých 210 koní / 154 kW, pričom stále dosahuje vynikajúcich hodnôt spotreby paliva a emisií.

Mimoriadne úsporné dieselové motory ECOnetic

Oba dieselové motory sú dostupné aj v úspornom prevedení ECOnetic s ešte nižšou spotrebou paliva aj emisiami. Napríklad motor 1.5 TDCi ECOnetic dosahuje hodnoty emisií CO2 iba 94 g/km. Motor 2.0 TDCi ECOnetic dosahuje pri výkone 110 kW hodnoty len 107 gramov CO2 na kilometer.

Manuálne prevodovky zladené s motorom

Úplne nové Mondeo môže byť vybavené jednou z dvoch šesťstupňových manuálnych prevodoviek. Ľahšie prevedenie je určené pre benzínový motor 1.5 EcoBoost a dieselový motor 1.5 TDCi. Motor 2.0 TDCi má zosilnenú manuálnu prevodovku, ktorá zodpovedá jeho vysokému krútiacemu momentu.

Pokroková automatická prevodovka

Na výber sú tiež dve samočinné prevodovky. Šesťstupňová automatická prevodovka schopná prenášať vysoký krútiaci moment je určená pre motory 1.5 a 2.0 EcoBoost. Druhou možnosťou je prevodovka Ford PowerShift, dostupná s väčším dieselovým motorom 2.0 TDCi, ktorá spája komfort automatickej prevodovky s priamym záberom ako u manuálnej prevodovky a pridáva schopnosť rýchlo preradiť, keď to najviac potrebujete.

So systémom Start-Stop spotrebujete menej paliva

Akonáhle vaše vozidlo zastaví na semaforoch alebo v kolóne, táto technológia dokáže automaticky vypnúť motor. Aj naďalej však napája spotrebiče typu ventilácie, rádia alebo systému Ford SYNC. Keď sa chcete znova rozbehnúť, stačí zošliapnuť spojku a zaradiť jedničku ako obvykle. Motor ihneď sám naskočí. Systém Start-Stop v novom Forde Mondeo je najefektívnejší v mestách, kde môže znížiť spotrebu paliva až o 10%.

Dokonalejšia aerodynamika znižuje spotrebu paliva

Pri pomalej jazde ponecháva aktívna maska chladiča v novom Forde Mondeo otvorený prístup vzduchu do motorového priestoru. Akonáhle s vozidlom zrýchlite, automaticky sa táto mriežka uzavrie. Tým sa ešte viac zlepší aerodynamika vozidla, čo vedie k nižšej spotrebe paliva.

Efektívnejší spôsob dobíjania akumulátora

Na rozdiel od konvenčných systémov obnovuje inteligentné rekuperačné dobíjanie v novom Forde Mondeo kapacitu akumulátora len vtedy, keď je to naozaj potrebné. Pokiaľ to nie je nutné, nedobíja napríklad počas akcelerácie. Tým možno ušetriť ešte viac paliva a ďalej znížiť produkciu emisií.

Užite si výhod hybridnej technológie

Nové Mondeo je priekopníkom nových technológií. Prevedenie HEV, alebo hybridné elektrické vozidlo, je prvý hybridný Ford vyrábaný v Európe. Spája výhody pohonu na elektrinu a benzín. Hybridné Mondeo vyniká spotrebou a komfortom, zároveň ale nerobí ústupky v dynamike a dojazde. Rekuperačné brzdenie, ukazovateľ Smartgauge a ďalšie chytré systémy pomáhajú využiť výkon a hospodárnosť tohto modelu na maximum.

Inteligentný informačný systém EcoMode

Systém Ford EcoMode nepretržite vyhodnocuje vplyv vášho jazdného štýlu na spotrebu paliva. Posudzuje rýchlosť jazdy, stratégiu radenia, brzdenia a predvídavosť, rovnako ako frekvenciu krátkych jázd. Inteligentný softvér vám potom dokáže poradiť, ako znížiť spotrebu v závislosti na vašom štýle jazdy.

Technológie pre ešte dokonalejší zážitok

Vďaka najmodernejším a šikovným technológiám reaguje Ford Mondeo bleskovo na momentálne podmienky na ceste. Elektronické systémy sa neustále prispôsobujú stavu cesty, hustote prevádzky a vášmu jazdnému štýlu. Pokročilé funkcie vám tiež uľahčujú život. Od adaptívnych LED svetlometov až ku komunikačnému systému SYNC, ktorý môžete ovládať hlasom. Od systému, ktorý vás zbaví stresu z parkovania, až po ďalší, ktorý udržuje vozidlo v jazdnom pruhu. Zistite, čo všetko nové Mondeo dokáže. 

Ford SYNC s dotykovou obrazovkou

Vďaka prepracovanej novej generácii multimediálneho systému Ford SYNC môžete bezdrôtovo prepojiť váš mobilný telefón s palubným systémom v novom Forde Mondeo. Hudbu, telefón, navigačný systém a klimatizáciu možno ovládať jednoduchými hlasovými pokynmi alebo cez 8\" farebnú dotykovú obrazovku na ktorej si môžete tiež prezerať vaše obrázky.

Stačí povedať ...

Multimediálny systém Ford SYNC vyhľadá napríklad reštaurácie v okolí, keď poviete I am hungry / mám hlad. Ponúkne pomoc sprievodcu Michelin a umožní rovno do reštaurácie zavolať a zarezervovať si stôl. Súčasťou systému je aj funkcia Emergency Assist / automatické núdzové volanie, ktorá pri nehode automaticky kontaktuje linku tiesňového volania. 

You have not enabled functionality cookies. You can watch youtube video here. Delete your cookies to enable this function. Additional help can be found in the cookie policy.

Dynamické LED svetlomety

Tieto svetlomety vám pomôžu vidieť aj do zákruty. Adaptívne LED svetlomety Ford toho vedia oveľa viac než okúzliť na pohľad. Sledujú totiž vozovku presne podľa toho, ako otáčate volantom alebo ako rýchlo zrovna idete. Tým vám zaisťujú dokonalú viditeľnosť. Hlavným benefitom LED technológie, ktorá plne nahrádza klasické žiarovky, je jasné a prirodzené svetlo s dlhou životnosťou.

Keď vidíte, čo je za vami, ľahšie zacúvate

Pätníky, zábradlia, nízke múriky, toto všetko zadná parkovacia kamera v novom Forde Mondeo ukáže. Aktivuje sa automaticky pri zaradení spiatočky a jej obraz sa prenáša priamo na centrálnu obrazovku na stredovej konzole vozidla. Systém tiež zobrazuje virtuálne pomocné čiary, ktoré vám uľahčia vjazd vozidla aj do tých najtesnejších garáží a priestorov.

Pomôže vám zostať v jazdnom pruhu

Systém udržiavania v jazdnom pruhu sleduje pomocou kamery, či neúmyselne neopúšťate jazdný pruh. V takom prípade vás varuje vizuálnym upozornením aj vibráciami volantu. Ak reagujete pomaly alebo vôbec, asistent pre jazdu v pruhoch zasiahne do riadenia, aby vás vrátil späť do jazdného pruhu. Táto technológia je určená na viacprúdové komunikácie diaľničného typu. V rýchlostiach pod 65 km/h sa deaktivuje a možno ju vždy vypnúť aj ručne.

Zrkadlá, ktoré uvidia to, čo vy vidieť nemôžete

Systém stráženia mŕtvych uhlov v novom Mondeu prispieva k bezpečnejším zmenám jazdných pruhov. Jeho radarové senzory totiž sledujú oblasť mŕtvych uhlov na oboch stranách vozidla. Ak zaznamenajú vozidlo, ktorá vám zostáva skryté, rozsvieti sa v spätnom zrkadle na zodpovedajúcej strane kontrolka.

Parkovanie bez stresu

Vďaka kombinácii technológií navedie aktívny parkovací asistent vozidlo do voľného miesta v rade pozdĺžne stojacich vozidiel. Asistent pre vyparkovanie pomôže naopak výjzdu z parkovacieho miesta. Asistent pre kolmé parkovanie pozná, či je miesto dostatočne široké, a potom do neho sám zacúva. A systém parkovacích senzorov vás upozorní na prípadné prekážky.

Vyhrievané čelné sklo vás ušetrí ranného škrabania

Táto inteligentná funkcia umožňuje rýchly odjazd v mrazivých ránach. Stačí stlačiť tlačidlo a systém odmrazí čelné sklo za niekoľko sekúnd. Kým susedia oškrabú námrazu zo svojich vozidiel, vy už budete dávno na ceste.

Sedadlá, ktoré poskytujú lepšiu oporu

A v novom Forde Mondeo zvládajú aj masáž. Pre vodiča a predného spolujazdca sú k dispozícii nové, všestranne nastaviteľné multifunkčné sedadlá. Vďaka svojej konštrukcii poskytujú ešte lepšiu oporu vášmu trupu a vedia vás aj pomasírovať, aby ste zostali svieži aj na dlhej ceste. Jazdu vám spríjemní ventilovanie alebo vyhrievanie podsedákov.

Vzdušnejší interiér vďaka panoramatickej streche

Stačí stlačiť tlačidlo a elektricky ovládaná roleta sa stiahne, aby pustila do kabíny prirodzené svetlo cez panoramatickú strechu. Špeciálna reflexná vrstva na skle pritom zaisťuje, aby sa interiér neprehrieval, a súčasne vás chráni pred škodlivými UV lúčmi. Ponuka presklených panoramatických striech v novom Forde Mondeo sa líši podľa typu karosérie. 5-dverová verzia je k dispozícii s veľkou pevnou panoramatickou strechou, kombi s panoramatickou strechou elektricky otvárateľnou a sedan s elektricky otvárateľným strešným oknom.

Tlmené osvetlenie, ktoré sa prispôsobí vašej nálade

Prémiové osvetlenie interiéru LED diódami v novom Forde Mondeo v noci decentne osvetľuje interiér rozptýleným svetlom, ktorého farbu môžete prepínať podľa vašej aktuálnej nálady. K dispozícii je až osem rôznych odtieňov.

Nastavte ideálnu teplotu pre seba a svojich pasažierov

Automatická dvojzónová klimatizácia DEATC v novom Forde Mondeo umožňuje nastaviť rozdielnu teplotu pre zónu vodiča a samostatne pre spolujazdca. Následne systém automatickej klimatizácie teplotu automaticky udržuje.

Spätné zrkadlo s ochranou proti oslneniu

Jazda v noci je oveľa ľahšia, keď vás neoslňujú svetlá automobilov za vami. Preto je Mondeo vybavené spätným zrkadlom s automatickou clonou, ktorá automaticky rozpozná žiaru svetlometov a prepne sa do tlmeného nastavenia.

Dôkladne naladený podvozok pre kultivovanejšiu jazdu

Nový Ford Mondeo má úplne nové viacprvkové zavesenie zadných kolies. Táto prepracovaná konštrukcia je ľahká, pevná a dôkladne naladená. Zaisťuje tak vynikajúce jazdné vlastnosti a komfort. Pri prejazde cez nerovnosti dokonca umožňuje spätný pohyb kolies dozadu. Takéto riešenie zabezpečuje komfortnejšiu jazdu a nižšiu hladinu hluku v kabíne.

Posilňovač riadenia, ktorý reaguje na každú situáciu

Elektrický posilňovač riadenia EPAS v novom Forde Mondeo sa automaticky prispôsobuje rýchlosti jazdy a prevádzkovým podmienkam. V nízkych rýchlostiach ide riadenie ľahko, aby uľahčilo manévrovanie. Vo vysokých rýchlostiach, kedy potrebujete istejšiu kontrolu nad vozidlom, riadenie stuhne. Vďaka rozšíreným funkciám dokáže posilňovač riadenia EPAS tiež reagovať na bočný vietor a tlmiť nechcené vibrácie volantu na rozbitej ceste.

Automat vás bude počúvať

Sekvenčné radenie pádlami pod volantom pre manuálnu voľbu rýchlostného stupňa sa bežne vyskytujú len v športových a luxusných autách. Úplne nové Mondeo pádla ponúka k šesťstupňovej automatickej aj PowerShift prevodovke. Technológia inšpirovaná svetom pretekárskych áut umožňuje ovládať prevodovku končekmi prstov. Pretože sú pádla namontované priamo na volante, môžete ľahko radiť aj pri zatáčaní.

Bezchybná trakcia na každom povrchu

Inteligentný pohon všetkých kolies AWD vo Forde Mondeo okamžite reaguje na meniaci sa povrch cesty. Rozdeľuje silu motora medzi jednotlivé kolesá tak, ako je v danej situácii najvhodnejšie. Sofistikovaný systém pracuje na báze senzorov a jeho softvér vie rozhodnúť, koľko sily môžu kolesá preniesť na vozovku. Zadné kolesá sa preto pripoja ešte skôr, ako sa predné začnú pretáčať. Jedná sa ale o pripojiteľný systém, ktorý sa aktivuje len vtedy, keď je potrebný. Za ideálnych podmienok preto nezvyšuje spotrebu paliva.

Adaptívny tempomat

Radarová technológia ďalej umožňuje využiť novú funkciu indikácie vzdialenosti Distance Indication a technológiu adaptívneho tempomatu. Funkcia indikácie vzdialenosti poskytuje vodičovi intuitívnu vizuálnu informáciu o časovom odstupe od vozidla vpredu. Adaptívny tempomat automaticky udržiava zvolenú vzdialenosť od vozidla vpredu.

You have not enabled functionality cookies. You can watch youtube video here. Delete your cookies to enable this function. Additional help can be found in the cookie policy.

Automatické prepínanie diaľkových svetiel

Aby ste dobre videli a neoslňovalo pritom ostatných! Užitočná pomôcka pre jazdu v noci. Systém automatického prepínania diaľkových svetiel dočasne stlmí diaľkové svetlá, aby neoslňovali vodičov protiidúcich vozidiel a vozidiel idúcich pred vami. Akonáhle je pred vami opäť voľno, diaľkové svetlá sa opäť rozsvietia, aby ste mali najlepší rozhľad.

Päť hviezdičiek a unikátne technológie

Najnovšie Mondeo už získalo najvyššie päťhviezdičkové hodnotenie bezpečnosti od nezávislej európskej organizácie Euro NCAP. Je totiž vybavené radom unikátnych bezpečbostných technológií Ford, ktoré získali ocenenie Euro NCAP Advanced Awards, udeľované mimoriadnym bezpečnostným inováciám. Napríklad ako prvé vozidlo značky Ford má nové Mondeo unikátne airbagy integrované do zadných bezpečnostných pásov, nazývané aj zadné nafukovacie bezpečnostné pásy. 

Silnejšie a bezpečnejšie

Úplne nový Ford Mondeo je vyrobený z najmodernejších materiálov pomocou najnovších výrobných postupov s cieľom zabezpečiť väčšiu tuhosť a vyššiu bezpečnosť pri súčasnom znížení hmotnosti a zabezpečení ekologickej udržateľnosti. Ide o prvú konštrukciu značky Ford, ktorá spĺňa požiadavky na ochranu chodcov v USA aj v Európe. Karoséria nového Mondea je zo 61% vyrobená z vysokopevnej ocele. Pri streche sa používa kalená oceľ.

Systém SYNC s automatickým núdzovým volaním

Dôležitou súčasťou systému SYNC, ktorá môže zachrániť život, je funkcia automatického núdzového volania Emergency Assist. V prípade dopravnej nehody, kedy dôjde k aktivácii airbagov alebo bezpečnostnému odpojeniu palivového čerpadla, vie táto technológia automaticky zavolať na linku tiesňového volania. Toto volanie môžete zrušiť alebo môžete s linkou tiesňového volania hovoriť aj sami. Systém dokáže poskytnúť informácie, ako súradnice GPS v lokálnom jazyku.

Istota za každých okolností

Elektronický stabilizačný systém ESC v sebe zahŕňa množstvo technológií, ktoré vám pomáhajú udržať si kontrolu nad vozidlom aj v kritických situáciách. Senzory monitorujú náhle zmeny v riadení, brzdení alebo správaní vozidla, ktoré by mohli zapríčiniť stratu kontroly nad ním. V prípade potreby ESC presne upraví rýchlosť otáčania jednotlivých kolies, stabilizuje vozidlo a zabráni šmyku. Systém ESC v novom Forde Mondeo zahŕňa asistent pre rozjazd do kopca, brzdový asistent a funkciu preventívneho zvýšenia tlaku v brzdovom systéme.

Vylepšená ochrana cestujúcich na zadných sedadlách

Dvojica vonkajších zadných bezpečnostných pásov môže byť doplnená unikátnym bezpečnostným systémom, integrovanými airbagmi. V prípade nehody sa pásy nafúknu a tým sa ich plocha zväčší päťnásobne. Výhodou je menšie zaťaženie hrudného koša, takže pásy môžu pasažiera pevnejšie a účinnejšie primknúť k sedadlu, bez toho aby sa zvýšilo riziko jeho poranenia.

You have not enabled functionality cookies. You can watch youtube video here. Delete your cookies to enable this function. Additional help can be found in the cookie policy.

V nižších rýchlostiach auto samo zastaví

Menšie kolízie v pomaly idúcej prevádzke s častým zastavovaním sú až príliš bežné. Systém Active City Stop im dokáže zabrániť, prípadne aspoň zmierniť ich následky. Ak systém zistí, že vozidlo vpredu náhle zastavilo a vy sa pohybujete rýchlosťou nižšou ako 40 km/h, začne automaticky brzdiť. Bezpečnostný prínos systému Active City Stop potvrdzuje aj prestížne ocenenie Euro NCAP Advanced údelené systému vo vozidle Ford Focus.

Viac istoty pri rozjazdoch v kopci

Asistent pri rozjazde do kopca dočasne zabráni neúmyselnému cúvnutiu vozidla. Systém predĺži brzdný účinok až o 2,5 sekundy, čím získate čas k presunu vášho chodidla z brzdového pedála na pedál plynový. Táto funkcia príde vhod aj pri zastavení a opätovnom rozjazde na klzkom povrchu.

Rýchlejšie a kratšie zastavenie v krízovej situácii

Pri prudkom brzdení systém ESC v novom Forde Mondeo automaticky zvýši tlak v brzdovej sústave. Brzdové doštičky sa tesne primknú ku kotúčom, takže vozidlo začne brzdiť bez oneskorenia. Funkcia označovaná ako preventívne zvýšenie tlaku v brzdovej sústave môže razantne skrátiť brzdnú dráhu vozidla.

Sami si vopred nastavte maximálnu rýchlosť

Štandardne dodávaný tempomat s obmedzovačom rýchlosti umožňuje nastaviť si vopred maximálnu rýchlosť, akou chcete cestovať. Systém vás upozorní, ak idete rýchlejšie alebo navolenú rýchlosť omylom prekročíte, napríklad pri jazde z kopca. Táto funkcia je obzvlášť užitočná v úsekoch s obmedzenou rýchlosťou. Vďaka obmedzovaču rýchlosti sa môžete sústrediť na riadenie.

Sami si vyberiete, ktoré dvere chcete zamknúť

Nové centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním je teraz ešte lepšie zabezpečené. Môžete sa totiž rozhodnúť, že odomknete iba jedny dvere. Všetky ostatné zostanú zamknuté, kým neprepnete spínač na dverách vodiča. Tento spínač potom riadi odomykanie a zamykanie všetkých dverí vozidla.

Spätné zrkadlá, ktoré na seba dávajú pozor

Pri manévrovaní v stiesnených priestoroch alebo v úzkej ulici prídu spätné zrkadlá ľahko k úrazu. Riešením sú elektricky sklopné zrkadlá dodávaná na želanie. Na sklopenie stačí stlačiť tlačidlo. A pretože sú aj vyhrievané, za mrazivých rán vyrazíte na cestu rýchlejšie a bezpečnejšie.

Bezstarostné zdieľanie vozidla vďaka MyKey®

Technológia Ford MyKey® umožňuje obmedziť najvyššiu dosiahnuteľnú rýchlosť, nastaviť upozornenie na nezapnuté pásy a dokonca aj regulovať hlasitosť audiosystému. Vďaka tejto technológii môžete požičať svoj nový Ford Mondeo kamarátom alebo členom rodiny a zároveň naprogramovať do kľúča obmedzenia, ako budú auto používať. Administrátorský kľúč si môžete nechať pre seba a dokonca možno mať viac kusov od oboch typov kľúča.