Technológie pre bezpečnejšie vozidlá


BRATISLAVA, 8. november 2018
– Kedysi to bola technológia, ktorá pomáhala chrániť rytierov v brnení pred zdrvujúcimi údermi od súperov. Dnes spoločnosť Ford vďaka najmodernejšej podobe tej istej technológie dokáže vyrábať vozidlá, ktoré sú bezpečnejšie než kedykoľvek predtým. Prvý plne automatizovaný proces tvarovania za tepla umožňuje tvarovať a rezať automobilové diely, s kľúčovým významom z hľadiska ochrany vodiča a cestujúcich, pomocou obrovských pecí, robotov a laserov vytvárajúcich teplotu 3000 °C.

Staviame na postupoch, ktoré sa na spevňovanie ocele používajú už tisíce rokov. Používame však moderné materiály a automatizáciu, ktoré nám umožňujú proces tvarovania za tepla zrýchliť a spresniť,“ povedal Dale Wishnousky, viceprezident spoločnosti Ford of Europe pre výrobu. Vďaka výslednému ochrannému rámu z bórovej ocele patrí nový Focus medzi naše doteraz najbezpečnejšie vozidlá.

Linka na tvarovanie za tepla, plne integrovaná do montážnej linky v továrni v nemeckom Saarlouise, bola vybudovaná v rámci nedávnej investície vo výške 600 miliónov eur. Formovanie za tepla je integrálnou súčasťou výroby nového Fordu Focus, ktorý v bezpečnostných testoch Euro NCAP získal maximálne hodnotenie päť hviezdičiek.

Ochranný rám priestoru pre cestujúcich v novom Focuse obsahuje značné množstvo bórovej ocele, najpevnejšej ocele využívanej v automobilovom priemysle. Tento rám pomáha vytvoriť vo vozidle v prípade nehody „zónu prežitia“. Bórová oceľ, používaná aj pri stavbe mrakodrapov, navyše prispela k 40-percentnému zvýšeniu odolnosti nového modelu voči čelnému nárazu.

Pri tvarovaní za tepla sa kusy ocele vystavia teplote až 930 °C, potom ich roboty presunú do hydraulického lisu s uzatváracím tlakom až 1150 ton a následne sa vyformujú a ochladia v priebehu len troch sekúnd. Bórová oceľ je v tejto fáze taká pevná, že na presné vyrezanie každého dielu do finálneho tvaru musí byť použitý laserový lúč s teplotou vyššou než láva.